Schedule-At-A-Glance and detailed program

SYMPOSIUM PROGRAM

Sunday, May 29

15h Arrival at Leucate/registration
18h00 Welcome reception sponsored by Corden Pharma
20h30

 

Opening of the 22nd GFPP & 5th BPGM meeting
Sonia Cantel, Steven Ballet, Annemieke Madder and Nicolas Inguimbert
20h40
Inaugural conference 

Sylviane Muller (Strasbourg University, France )
“Mechanism-guided novel therapies for treating inflammatory diseases”

Monday, May 30

SESSION 1

9h10-9h50

 

PL1 –  Markus Muttenthaler (University of Vienna, Austria & The University of Queensland, Australia)

“Gut-stable peptide therapeutics“

9h50-10h10

 

OC1 – Jordan Cossu (University Grenoble-Alpes, France)

“Design, synthesis and characterization of monoclonal antibody mimics”

10h10-10h30

 

 

OC2 – Kevin Van holsbeeck (Vrije Universiteit Brussel, Belgium – Ghent University, Belgium)

“Downsizing Nanobodies: towards CDR3 loop peptidomimetics enhancing SOS1-mediated nucleotide exchange on RAS” 

10h30-10h50

 

OC3 – Xiaoqing Ye (Université de Paris, France)

“Cyclic Peptides Targeting VEGF/VEGFR Interaction for Anti-angiogenic Therapy”

10h50-11h20 Coffee break

SESSION 2

11h20-12h00

 

PL2 – Lidia Feliu (University of Girona, Spain)

“From the lead peptide BP100 to bifunctional peptide conjugates to control plant pathogens”

12h00-12h20

 

OC4 – Jan Watteyne (KU Leuven, Belgium)

“Untying the Gordian Knot: unravelling spatiotemporal activity in the C. elegans neuropeptide-receptor network”

12h20-12h40

 

OC5 – Steven Ascoet (Université de Toulouse, France)

“Investigation of the U9-MYRTX-Tb1a mechanism, a cytotoxic peptide from the ant Tetramorium bicarinatum venom“

12h40-12h50 I1 – Nanotemper
12h50-13h00 I2 – Polypeptide
13h00-14h20 Lunch

SESSION 3

14h20-15h00

 

PL3 – Ashraf Brik (Technion Israel Institute of Technology, Israel)

“Transition Metals in Peptide and Protein Synthesis”

15h00-15h20

 

OC6 – Ewout De Geyter (Ghent University, Belgium)

“5-Hydroxy-pyrrol-2-one based building blocks as maleimide alternatives for protein bioconjugation”

15h20-15h40

 

OC7 – Thibault Charnay (University Grenoble Alpes, France)

“Sequence-specific recognition of double-stranded DNA: Application to luminescence sensing”

15h40-15h50 I3 – CEM
15h50-16h00 I4 – Genepep
16h00-16h20 Coffee break

BIOTECH SESSION

16h20-16h45

 

Bruno TillierSynthelis

The cell-free technology for the futures of protein… and even more !”

16h45-17h10

 

Joel RichardMedinCell

Challenges for the Delivery of Peptides and  Proteins: Opportunities for Innovative Long-Acting    Injectable Technologies”

17h10-17h35

 

 Leendert van den BosEnzyTag

“Peptiligase enzymes as enabling technology for long and complex peptides”

17h35-18h00

 

Mathieu SchmittEnterome

“Oncomimics™ : New peptide-based immunotherapies from bench to bedside“

18h00-18h25

 

Christel MenetConfo Therapeutics

“The Confo Therapeutics Technology Platform Enabling GPCR Fragment-based Drug Discovery“           

18h40-19h40

 

Biotech round table

With the participation of GenePep and Corden Pharma

19h40-21h00 Dinner

Tuesday, May 31

SESSION 4

9h10-9h50

 

PL4 – Marc Vendrell (University of Edinborough, UK)

“Fluorescent activatable peptides for first in-human imaging studies”

9h50-10h10

 

 

OC8 – Thibaud Bailly (Université Bourgogne Franche-Comté, France)

“Synthesis and in vivo characterization of a heterobivalent radiotracer targeting PSMA and GRPR for prostate cancer imaging”

10h10-10h30

 

OC9 – Noemi B. Declerk (Vrije Universiteit Brussel, Belgium)

“Bimodal Nb-tracers for rapid and specific pre-and intra-operative cancer imaging”

10h30-10h50

 

OC10 – Emmanuelle Rémond (Université de Montpellier, France)

“P-functionalized fluorescent phospholes for chemioselective coupling to peptides under mild conditions”

10h50-11h20 Coffee break

SESSION 5

11h20-12h00

 

 

PL5 – Laurent Devel (Université Paris-Saclay, France) 

“Activity-based probes targeting metalloproteinases with no photoactivation: toward the profiling of these enzymes in vivo?”

12h00-12h20

 

 

OC11 – Sejalon-Cipolla Mylene (Université de Montpellier, France)

“Development of MS molecular probes – ABP – for the profiling of matrix metalloproteases using MALDI-MS “

12h20-12h40

 

 

OC12 – Lua Sobron (Institute of Chemistry & Biology of Membranes & Nano-objects, France)

“Recombinant Production, Labeling, Purification and Interaction of Death Receptor 5 with Multivalent Peptides”

12h40-12h50 I5 – Gilson
12h50-13h00 I6 – Advion
13h00-14h20 Lunch

SESSION 6

14h20-15h00

 

PL6 – Jean-Louis Banères (Université de Montpellier, France)

 Allosteric modulation of GPCR signaling”

15h00-15h20

 

 

OC13 – Laia Miret-Casals (Ghent University, Belgium)

“Furan-oxidation mediated cross-link technology: from in vitro analysis of protein-protein interactions to covalent GPCR-ligand interactions on live cells”

15h20-15h40

 

 

OC14 – Morgane Mannes (Vrije Universiteit Brussel,  Belgium)

“Development of G protein peptidomimetics able to stabilize active state Gs protein-coupled receptors for application in drug discovery”

15h40-15h50 I7 – ALMAC
15h50-16h00 I8 – CDD
16h00-16h20 Coffee break

SESSION 7

16h20-17h00

 

PL7 – Jan Tytgat  (KU Leuven, Belgium)

“Miniaturized peptide toxins in drug discovery: pro & con’s”

17h00-17h20

 

 

OC15 – Anne-Cécile Van Baelen (Université Paris-Saclay, France)

“Characterization of innovative animal toxins for the functional study of angiotensin receptors”

17h20-17h30 I9 – Polypeptide
17h30-17h40 I10 – JEOL
17h40-19h40 Poster session (odd numbers)
19h40-20h40 Dinner
21h00 GFPP-BPGM General Assembly

Wednesday, June 1

SESSION 8

9h10-9h50

 

 

PL8 – Beat Fierz (Ecole Polytechnique Fédérale de Lausanne, Switzerland)

“Protein semisynthesis to dissect cellular regulation by posttranslational modifications”

9h50-10h10

 

OC16 – Magdalena Wierzbicka (University of Wrocław, Poland)

N-[2-thioethyl]glycine as a new thioesterification tool for peptide synthesis by native chemical ligation”

10h10-10h30

 

 

OC17 – El hadji Cisse (Centre de Biophysique Moléculaire, France)

“Aspartimide formation, an underestimated side reaction during NCL. Development of a straightforward methodology to overcome it”

10h30-10h50

 

OC18 – Stijn M. Agten (University Maastricht, Netherlands)

“Role of matrix Gla protein in vascular calcification: hard chemistry for soft vessels”

10h50-11h20 Coffee break

SESSION 9

11h20-12h00

 

 

PL9 – Paula Gomes (Universidade do Porto, Portugal) 

“Hybrid multi-tasking peptides and their ionic liquid conjugates as promising leads to tackle severe skin and soft tissue infections”

12h00-12h20

 

OC19 – Sébastien Deshayes (Université de Montpellier, France)

“Peptide-based siRNA delivery: Licence to silence”

12h20-12h40

 

OC20 – Simon Gonzalez (CY Cergy Paris Université, France)

“Development of Hepatitis C viral fusion peptides and constrained analogues for cell-penetration”

12h40-12h50 I11 – Iris
12h50-13h00 I12 – Biotage
13h00-13h10 I13 – Gyros
13h10-14h20 Lunch
14h20-19h40 Excursion
19h40-20h40 Dinner

 Thursday, June 2

SESSION 10

9h10-9h50

 

PL10 – Colin Bonduelle (University of Bordeaux, France)

“Polypeptides from novel approaches in polymer chemistry”

9h50-10h10

 

OC21 – Julie Heremans (Vrije Universiteit Brussel, Belgium)

“Impact of peptide length on in vivo hydrogel stability and sustained drug release”

10h10-10h30

 

OC22 – Margaux Clavié (Université de Montpellier,  France)

“Novel hybrid precursors for sol-gel protein imprinting: silylated amino acid derivatives”

10h30-10h50

 

 

OC23 – Mathilde Guérin IBMM –  Université de Toulouse, France)

“Hybrid apatite/peptide colloidal nanoparticles for the treatment of complex wounds” 

10h50-11h20 Coffee break

SESSION 11

11h20-12h00

 

 

PL11 – Ludovic T. Maillard (Université de Montpellier, France)

“Heterocyclic g-peptide foldamers: from conformational control to applications in organocatalysis and biomedical areas”

12h00-12h20

 

OC24 – Guy Gouarin (CY Cergy Paris Université, France)

“Fluorinated Peptide Approach for the Inhibition of Rotamase”

12h20-12h40

 

 

OC25 – Mostafa Badreldin (Laboratoire de Chimie des Polymères Organiques, France)

“Towards stochastic control of peptidic copolymer sequences”

12h40-13h00

 

OC26 – Marie E. Perrin (Université Paris-Saclay, France)

“Optimization of urea-based foldamers as ligands to target the histone chaperone ASF1 (Anti-Silencing Function 1)”

13h00-14h20 Lunch

SESSION 12

14h20-15h00 PL12 – Gilles Guichard (Univ. Bordeaux, France)

 “Foldamers as Protein Mimics”

15h00-15h20

 

 

OC27 –  Davide Di Lorenzo (Université Paris-Saclay France – Università Degli Studi di Milano, Italie)

“Peptidomimetic foldamers: a new feature for the amyloidogenic pathology of Alzheimer’s disease”

15h20-15h40

 

 

OC28 – Gabrielle Bruschera (Université Bordeaux,France)

“Dynamic hybridization of quinoline oligoamides into heteromeric double helices: towards stabilization of protein complexes”

15h40-16h00

 

 

OC29 – Naudé Maxime (Biometals and chemical biology, Strasbourg, France)

“DE NOVO design of peptides self-assembling into left-handed β helices”

16h00-16h20 Coffee break

SESSION 13

16h20-17h00

 

PL13 – José C. Martins (Ghent University,  Belgium)

“Structural investigations of bacterial lipopeptides: challenges and (some) solutions”

17h00-17h20

 

 

OC30 – Vic De Roo (Ghent University, Belgium)

“An NMR Fingerprint matching methodology for identification and structural evaluation of non-ribosomal lipopeptides”

17h20-19h40 Poster session (even numbers)
19h40 Gala Dinner

Friday, June 3

SESSION 14

9h30-10h10

 

 

PL14 – Christine Cavazza (CEA-CNR-University Grenoble Alpes, France)

“Mimicking biocatalysis for the design of artificial oxygenases based on a versatile protein scaffold”

10h10-10h30

 

 

OC31 – Elise A. Naudin (School of Chemistry, University of Bristol, Cantock’s Close, Bristol, BS8 1TS, UK)

“De novo designed coiled-coil peptides that assemble and function in living cells”

10h30-10h50

 

 

OC32 Rousselot Pailley (Aix Marseille Univ, Centrale Marseille, CNRS, iSm2, France)

“Copper binding peptides for sustainable oxidation reactions

10h40-11h20 Closing remarks
11h20-11h40 Coffee break
11h40 Take away Lunch